Skip links

Warszawa w nowym świetle. Kilka słów od ZDM Warszawa.

Warszawa w nowym świetle.
Kilka słów od ZDM Warszawa.

Zaprojektowaliśmy, produkujemy i dostarczymy dla Ms. St. Warszawy blisko 40 000 innowacyjnych opraw future – proof SAVA. To jeden z największych projektów modernizacji oświetlenia publicznego w Europie. Pozwoli znacząco zredukować ślad węglowy miasta – wspólnie zredukujemy konsumpcję energii elektrycznej o prawie 28 GWh! To szczególnie ważne dziś, gdy ceny energii elektrycznej dla europejskich miast tak bardzo rosną. Poznaj SAVĘ, oprawę przygotowaną na wyzwania przyszłośći. Dowiedz się, jak może pomóc zrealizować cele Twojego miasta!”

Jakub Miernik

Naczelnik Wydziału Oświetlenia w Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie.

Dlaczego Warszawa postanowiła zmodernizować oświetlenie uliczne – co było powodem do podjęcia tak ważnej i dużej inwestycji? Co sprawdziło, że miasto postawiło na jeden duży przetarg, a nie kilka mniejszych?

Jakub Miernik: O wymianie opraw oświetleniowych na nowe, w technologii LED, zaczęliśmy myśleć już w drugiej połowie 2019 roku. Na decyzje o modernizacji wpłynęło kilka czynników, gdzie głównie chcieliśmy zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie redukować koszty oraz emisję szkodliwych substancji. Dodatkowo mieliśmy w planie standaryzację oświetlenia w Warszawie.

Jeszcze 3 lata temu, na naszych ulicach świeciło ponad 100 różnych typów opraw.

Te wymagały różnych części zamiennych, a to było niepraktyczne i nieopłacalne. Przy okazji wymiana oświetlenia to także zwrócenie uwagi na przestrzeń publiczną – teraz kiedy mamy nowe oprawy jest zdecydowanie przejrzyściej i przyjemniej na ulicach, po zmroku.

Wróćmy jeszcze do I etapu przetargu, czyli od czego się zaczęło?

JM: Kompleksową wymianę opraw oświetleniowych zaczęliśmy w I etapie od ulic zarządzanych przez ZDM, czyli dróg kategorii powiatowej, wojewódzkiej i krajowej w granicach Warszawy.

Stanowią one ok. 60 tysięcy sztuk, czyli połowę wszystkich punktów świetlnych w Warszawie! I etap podzieliliśmy na 3 części. Pierwsza, niestety do tej pory nie doszła do skutku. Chodzi o wymianę opraw na ulicach historycznych Warszawy, mówimy tu o około tysiącu punktów oświetleniowych. Kolejną częścią była wymiana opraw na wysokich masztach, do tego doszło w 2021 roku i LUG też miał tu swój udział bo zaopatrzyliście nas w 2900 sztuk Urbano i Urbino. Natomiast trzecim krokiem jest nasza SAVA, czyli wymiana ponad 40 tysięcy sztuk opraw na ulicach Warszawy.

Kilka mniejszych kroków, kilka dużych etapów, dlaczego jeden duży przetarg, a nie kilka?

JM: Dlaczego? Powodów było kilka, ale najważniejszym celem było to, aby 40 tysięcy opraw było jednakowe. W związku z tym ogłoszenie przetargu w kilku częściach i projektowanie oprawy przez kilku producentów byłoby nieuzasadnione. Cena też była ważna – skala zamówienia wpływa na nią znacząco, więc im więcej opraw, tym mniejszy koszt jednej sztuki.

Jak Pan wspomina sam początek prac? Jakie pojawiły się trudności i wyzwania operacyjne?

JM: Kilka dni po podpisaniu umowy, w styczniu 2021 roku, zastanawialiśmy się, czy to się ma prawo udać… Mieliśmy obawy o to, czy nasze wymagania postawione w przetargu są realne, czy LUG da radę zaprojektować i wyprodukować naprawdę dobry produkt. Obawialiśmy się też o logistykę dostaw, czy o tempo wymian opraw na ulicach – ryzyko wymiany opraw wzięliśmy na siebie. Cały pierwszy rok poświęcony był na prace przy projektowaniu i certyfikacji oprawy SAVA, które dla ZDM nie stanowiły dużego obciążenia. Prawdziwa robota spadła nas na od lutego 2022, kiedy to zaczęły przyjeżdżać kolejne TIRy z Zielonej Góry z kolejnymi partiami opraw SAVA. Z perspektywy czasu trzeba przyznać, że pierwsze tygodnie dostaw i montażu opraw były najtrudniejsze. Ludzie zaangażowani w projekt musieli się zgrać, wypracować schematy i procedury, żeby wszystko zaczęło działać dobrze. Dużym wyzwaniem dla wszystkim, zarówno nas, jak i firmy LUG, było takie zorganizowanie procesu projektowania oświetlenia na każdą ulicę, żeby oprawy mogłyby być produkowane, dostarczane i wymieniane w równym tempie przez 6 firm świadczących dla nas te usługi. Biorąc pod uwagę duże problemy z dostawami komponentów do produkcji opraw czy wzrostem cen aluminium i transportu, w mojej opinii sprawne zrealizowanie dostawy 38 414 opraw SAVA przez firmę LUG trzeba uznać za wielki sukces! Wymiana opraw postępuje w tak dużym tempie, że każdego tygodnia pojawia się kilkanaście ulic z nowym oświetleniem. Oblicze warszawskich ulic po zmroku przeszło w ciągu tych zaledwie kilkunastu miesięcy olbrzymią metamorfozę.

Stopa zwrotu,
ok 1 rok.

Kierowcy, rowerzyści i piesi są bezpieczniejsi i widzą zielony kolor liści na drzewach. Dla mnie jako mieszkańca największa zmiana na plus to znacznie więcej kolorów, szczególnie zieleń. Z punktu widzenia zarządcy to oczywiście zmniejszenie zużycia energii i kosztów. Cena energii w tym roku jest tak wysoka, że oszczędzamy 3 razy więcej niż zakładaliśmy przed rozpoczęciem projektu. Prosta stopa zwrotu to ok. 1 roku!

Zacznij oszczędzać
jak Warszawa.
Wypełnij formularz.

Co zyskasz.

Kalkulację na podstawie Twoich danych

Informację o możliwościach finansowania

Kompleksowy projekt modernizacji

    Czy, któreś ulice były kluczowe podczas modernizacji?

    JM: Dla nas każda ulica jest ważna, nie ma lepszych i gorszych. Natężenie ruchu nie czyni z danej ulicy ważniejszą lub mniej ważną. W mojej opinii w kontekście jakości oświetlenia wszystkich ulic najważniejsze były te, zrobione jako pierwsze. To na nich zobaczyliśmy wszystko po raz pierwszy, wykonaliśmy pomiary, skorygowaliśmy założenia projektowe, aż wreszcie powstała optyka OM, która pozwala świetnie oświetlać chodniki i ścieżki rowerowe – dzięki temu kolejne ulice są oświetlone najlepiej, jak można to było zrobić.

    O drugim etapie przetargu, który zaczyna się już teraz prawda. Jaki jest priorytet?

    JM: Większość ulic gminnych ma charakter lokalny, o małym natężeniu ruchu pojazdów, za to sporym ruchu pieszego i rowerowego. Mamy też blisko elewacje budynków mieszkalnych. Z tych powodów musimy projektować w taki sposób, aby dobrze oświetlać chodniki i przejścia dla pieszych, ale jednocześnie starać się nie świecić na elewacje budynków. Ponadto poprzez wymianę opraw staramy się niwelować błędy przeszłości w postaci nierównomiernego rozstawienia słupów, co także stanowi duże wyzwanie w projektowaniu. Jestem jednak przekonany, że ten „doświadczony w boju” na 40 tysiącach opraw zespół sobie z tymi wyzwaniami poradzi!

    Jakie będą kolejne kroki, po pełnej modernizacji – bo z tego co słyszę to już niedaleka droga

    JM: Wymiana opraw na nowe, w technologii LED, to faktycznie pierwszy krok w programie modernizacji infrastruktury oświetlenia w Warszawie. Faktycznie, wszystko na to wskazuje, że kolejnym będzie wyposażenie opraw SAVA w sterowniki, szaf sterujących w analizatory, zakup profesjonalnego oprogramowania oraz zapewnienie łączności. Dzięki temu będziemy mogli poczynić dalsze oszczędności zmniejszając strumień światła w godzinach nocnych, będziemy mieć zdalny nadzór nad usuwaniem awarii, zużyciem energii, itp. Przede wszystkim będziemy mogli włączyć napięcie w latarniach na stałe, co pozwoli Warszawie ewoluować w prawdziwe smart miasto. Nie możemy oczywiście zapominać o „twardych” elementach infrastruktury: ponad 100 tysięcy słupów, tysiące kilometrów kabli i innych urządzeń – to wszystko musi być stale modernizowane, żeby oświetlenie uliczne spełniało prawidłowo swoją rolę.

    Może Cię zainteresować.

    Poczytaj o dotacji na modernizację oświetlenia w gminach w programie Rozświetlamy Polskę w ramach funduszu Polski Ład.

    Rozświetlamy
    Polskę

    Przygotowaliśmy poradnik w programie Rozświetlamy Polskę.
    Poznaj założenia projektu oraz wsparcie jak skutecznie wypełnić wniosek.

    Poradnik Rozświetlamy Polskę

    Kończąc mam jeszcze ostatnie pytanie. Jakie porady mógłby Pan dać przedstawicielom miast, którzy zastanawiają się nad wymianą oświetlenia?

    JM: Przede wszystkim – przestać liczyć, zastanawiać się. Każdy miesiąc odwlekania rozpoczęcia modernizacji oświetlenia z opraw wyładowczych na nowe LED to „przepalone” w kominach Bełchatowa czy Kozienic pieniądze. Za te pieniądze mogłyby powstać przedszkola, szkoły, ścieżki rowerowe, place zabaw, etc. Zachęcam również kolegów samorządowców, którzy na co dzień zajmują się oświetleniem, do poszerzania swojej wiedzy na ten temat – choćby poprzez uczestniczenie w licznych konferencjach czy szkoleniach.

    Oczywiście zapraszam również wszystkich zainteresowanych zarządców oświetlenia do kontaktu z warszawskim ZDM, chętnie opowiemy o swoich doświadczeniach w modernizacji i zarządzaniu infrastrukturą oświetlenia ulicznego.

    Rozmawiał Jakub Miernik i Mateusz Jamroz

    Oszczędź czas i pieniądze na natychmiastowym serwisowaniu.

    Finansuj inwestycje z oszczędności.
    Przeczytaj o nowoczesnych
    modelach finansowania.

    Przeczytaj jak oszczędzić

    Zacznij oszczędzać
    jak Warszawa.
    Wypełnij formularz.

    Co zyskasz.

    Kalkulację na podstawie Twoich danych

    Informację o możliwościach finansowania

    Kompleksowy projekt modernizacji

      W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies, które będą zamieszczane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki internetowej i wyłączyć opcję zapisu plików cookies.